7 Adımda Instagram’dan Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Instagram'dan alışveriş yaparken aklımıza bir çok soru takılıyor. Takipçi sayısına mı bakmalı? Kapıda ödeme nedir? Butikler ne kadar güvenilir?


Bu yazımız Instagram butiklerinden daha önce hiç alışveriş yapmamış olanlar için bir rehber niteliği taşıyor. Bir butikten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi butik ne kadar güvenilir bunları nasıl anlayacağız. Instagram butikleri, ayakkabı sayfaları, çanta sayfaları hakkında genel bir değerlendirmede bulunacağız. Haydi başlayalım.

 1. 1 Butiğin takipçi sayısı

  Başlı başına bir kriter olmamasına rağmen bir Instagram butiğiinn takipçi sayısı güvenilirliği açısından bir gösterge olabilir. Takipçi sayısı 500 olan bir butikle 500.000 olan butik size elbet bir şeyler anlatabiliyor olmalıdır. Bu demek değildir ki yeni açılmış olan ve takipçi sayısı 500 olan bir butikten alışveriş yapılamaz. Takipçi sayısını diğer tüm kriterlerle beraber düşünmek gerekiyor.

 2. 2 Ürün görselleri

  Butiğin paylaştığı ürün görselleri size ne kadar güvenilir olduğu konusunda bir fikir verebilir. Sayfayı ziyaret ettikten sonra şöyle bir aşağı doğru kaydırın. İnebildiğiniz kadar inin ve fotoğrafları inceleyin. Bu fotoğrafları başka butik sayfalarında da gördüm mü? Fotoğrafları kendilerinin çektiğine ikna oldum mu? Bu soruları kendinize sorun. Tabii ki fotoğrafları kendilerinin çekmemiş olması bu butikten alışveriş yapılamayacağı anlamına gelmez. Butikler ürünlerini toptancılardan alır ve toptancılar sattıkları ürünlerle ilgili çekimler yaparlar ve bu fotoğrafları kullanmaları için Instagram butikleriyle de paylaşırlar. Ancak bir butik kendi fotoğraflarını çekiyorsa burada fark yaratıyor, işini önemsiyor demektir. Örneğin Deniz butik, Bade Butik gibi Instagram butikleri ürünlerini kendileri fotoğraflıyorlar.

 3. 3 Sizden gelenler bölümü


  Bir instagram butiğinin storyler kısmında "sizden gelenler" ya da "müşteri memnuniyeti" gibi bölümler görüyorsanız o butiğin güvenilirliği konusunda size bir fikir verebilir. Bu storyleri izleyin, ne zaman paylaşıldığına bakın, ne sıklıkla paylaşıldığına bakın. Böylece bu butiğin kalitesi ve güvenilirliğini bir nebze daha ölçmüş olursunuz. Örneğin yukrıdaki görselde Su Butik adlı bir butik sayfasının hikayeler kısmında görünen müşteri memnuniyeti adlı kategorilerini görüyorsunuz. Belli ki müşterileri oldukça ilgi gösteriyor.

 4. 4 Web sitesinin olması

  Bir instagram butiğinin aynı zamanda bir web sitesi de varsa bu o butiğin işine ne kadar önem verdiğini ve işleri ne kadar büyütebildiğini gösterir. Gerçekten yeterince satış yapan her butik eninde sonunda kendine bir web sitesi açacaktır. Satışlarının kontrolü ve müşterileriyle daha iyi ilişki kurabilmesi adına web sitesi büyüyen bir butik için olmazsa olmazdır.

 5. 5 Whatsapp sipariş hattı

  Whatsapp sipariş hattının olması o butiğin artık çağa ayak uydurduğunu gösterir. Her ne kadar kaliteli ve büyüyen butikler müşterilerini web siteleri üzerinden sipariş almaya teşvik etseler bile whatsapp üzerinden müşterileriyle iletişime geçmeyi sürdürmektedirler. hatsapp sipariş hattının olması o butiğin kalitesini göstermekten öte aldığınız veya almayı düşündüğünüz ürün hakkında size ne kadar bilgi verebileceklerini gösterir.

 6. 6 Profil bilgileri ve profil fotoğrafları

  Instagram butiklerinin profil bilgileri kısmı ve profil fotoğrafları da sizlere o butiğin kurumsallığı ve güvenilirliği açısından size bir fikir verebilir. Türkçe imla kurallarına ne kadar dikakt ediyor? Bir logosu var mı? Yani bir butiğin logosunun olmaması onun güvensiz olduğu anlamına gelmiyor ancak kurumsal kimliğini öne çıkarmak isteyen bir butiğin kendine ait bir logosu olmalıdır. Logosu olan butik bir adım öndedir. 

 7. 7 Paylaşım sıklığı, paylaşım sayısı ve fotoğrafların beğenilme sayıları

  Bir butiğin günde kaç paylaşım yaptığı o butiğin işini ne kadar ciddiye aldığını gösterir. Haftada yalnızca 1-2 paylaşım yapan bir butik muhtemelen instagram alışverişini önemsemiyordur. Kaliteli instagram butiklerinin hemen hepsi günde 5 ila 10 arası paylaşım yapmaktadırlar. Yine bu butikler bu sayılar civarında da story paylaşmaktadırlar. Paylaşım sayısının çokluğu o butiğin takipçilerinin zamanla gönderileri beğenmemeye başlamasına sebep olabilir. O yüzdeb takipçi sayısı çok ama fotoğrafları neden beğeni almıyor diye çok da kafanıza takmayın. İnsanlar her gün o butiğin 10 fotoğrafını beğenmek istemiyor. Evet o butiği takip ediyor, ürünlerini görüyor ama fotoğraflarını beğenmiyor. Bu gayet normal.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Adımda Instagram’dan Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF