Kategoriler
Genel

En sıcak gecelerde bile üstümüzü örtmeden uyuyamama sebebini açıklıyoruz.

Uyuyanın üzerine kar yağarmış demiş eskiler, bu doğru olabilir mi, neden en sıcak gecelerde bile üstümüzü örtmeyince iyi uyuyamıyoruz?

Gecenin bir vakti yatakta iki büklüm olmuş, bir o yana bir bu yana dönüp dururken gözlerinizi açtığınızda ihtiyacınız olan tek şey bir battaniye, yorgan veya ince bir örtü olabilir. Üzerimizi örtmenin sanki mucizevi bir etkisi vardır, uykuya çok daha hızlı bir şekilde dalabiliriz. Hava çok sıcak olsa bile incecik de olsa bir örtü isteriz üstümüze. Bunun bir sebebi var ve öğrendiğinizde bir daha asla örtüsüz yatmayı düşünmeyeceksiniz bile.

Yorgan vücut sıcaklığınızı düzenler

İnsan sıcak kanlı bir canlıdır, yani vücudumuz iç sıcaklığımızı düzenler ve bu durum sıcak kalmamıza yardımcı olur. Ancak derin uykuya daldığımızda bu kontrol son derece zayıflar ve etrafımızda bulunan şeylerden bu sıcaklığı korumak için yardım alırız. İşte bu durumda bir yorgan, bir battaniye veya ince bir örtü vücut sıcaklığımızı korumamızda bize yardımcı olur.

Yorgan uyku rutinimizin gerekli bir parçasıdır

İnsan aynı zamanda alışkanlıkları olan bir canlıdır ve uyurken üzerimizi örtmemizde bunun etkisi zannettiğinizden daha büyüktür. Kendimizi güvende hissetmemizin yanı sıra, hayatımız boyunca kullandığımız yorgan rutinimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle, uyumak istediğimizde kendimizi yorganla sarıp sarmalarız, bu hareket beynimize uykuya hazır olduğumuz sinyalini gönderir.

Yorgan stresi ve anksiyeteyi azaltır

Serotonin, insanın kendisini mutlu ve huzurlu hissetmesinde son derece önemli bir rol üstlenen “mutluluk” hormonudur. Stresli ve endişeli olduğumuzda uykuya dalmak oldukça zordur. Ancak üzerimizi örttüğümüzde bu hormonun miktarı artar ve bu sayede bizi uyutmayan hisler yavaş yavaş kaybolur.

Yorgan uykuya dalmamıza yardımcı olur

Yorgan, sıcaklığın büyük oranda değişiklik göstermediği bir mikro iklim oluşturur. Bu iklim derimizi ısıtır ve etrafımızda üşümemize sebep olabilecek soğuk şeylerin bizi etkilemesini önler. Bu sayede uykuya daha hızlı dalarız ve daha kaliteli ve daha az bölünen bir uyku uyuruz.

Kendimizi güvende ve emniyette hissederiz

Yorgan bize güvende olduğumuz hissini verir, çünkü çoğu insanın çocukluğunda yaşadığı en büyük korku karanlık korkusudur. Bu korkuyu hissettiğimizde kendimizi tamamen yorganın içine gömer, her tarafımızı kapatırız. Bu sayede en büyük korkumuz olan karanlıkla baş edebilir ve kendimizi güvende hissederiz. Çocuklukta yaşadığımız bu rahatlama ve güvende hissetme bir yetişkin olduğumuzda da yorganın altına girince ortaya çıkar. Bu sebepledir ki yorgan insana kendini güvende hissettirir.

kaynak: https://biacaip.com/neden-ustumuzu-ortmeyince-iyi-uyuyamiyoruz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir